
Stort intresse när Tesla Model X visades upp på förra årets mässa energimässa
Orust Kretsloppsakademi anordnar en årlig Energi- & Miljömässa i Henån och i år pågår det aktiviteter under hela tre dagar! Flera utställare finns på plats på lördagen för att visa upp solceller, energilager, elbåtar och flera olika elbilar från; Tesla, Renault, Nissan, VW, BMW och Citroën.
Ytterligare ett 50-tal utställare visar mycket inom ekobyggande, återbruk och elcyklar och det kommer erbjudas hållbar mat och blandad underhållning. Mer information om aktiviteterna finns under länkarna nedan:
7/9 kl 19:00-21:00 Klimatet: Katastrof eller möjlighet? Meteorolog Martin Hedberg
8/9 kl 07:30-10:00 Inspirationsfrukost: Företagare i en hållbar värld
9/9 kl 10:00-15:00 Orust Energimässa Seminarieprogram
Ett superintressant inslag är projektet All-inclusive som erbjuder rådgivning och hjälp för uppförande av en helhetslösning med egen elproduktion och elbil med laddplats eller varför inte elbåt!?
I samband med lördagens mässa anordnas även en elbilsträff för alla som vill visa upp sina bilar och dela med sig av erfarenheter av sitt elbilsägande.
Kl 12:30 på lördag kommer jag själv att hålla ett kort föredrag om varför elbilar är ett smartare val för vardagspendling – kom gärna och lyssna!
Välkomna
Låter som ett bra initiativ.
Tror att det kan besvara många frågor som folk brottas med och just att få det att fungera i vardagen är ju en viktig sak.